Onur Dayıbaşı

CV
none

Senkron ile Asenkron Arasındaki Fark Nedir?

Senkron yapıyı incelediğimizde process içerisindeki kod işletilirken hep sonraki satırın işletilmesini bekler. Örneğin dosyaya bir şey yazdırıyorsunuz, dosyaya yazma işlemini bekliyorsanız ProcessB işlemin bitmesini bekliyorsanız bu yapılara Senkron, eğerki beklemeden ProcessB görevi verip diğer işlemleri yapmaya devam ediyorsanız. ProcessB cevap geldiğinde o işe o zaman bakıyorsanız bu tip çalışma mantıklarınada async denir.

Sync vs Async

Tabiki sync kodun yazılması , çalıştırılması , async göre hem daha kolay hemde daha beklendiği gibi çalışır. Ama Asenkron kodun okunabilirliği , debug etmesi ve testi de zordur.

Not: Burda bahsettiğimiz durum bir bilgisayarın içerinde gerçekleşiyor. Bunu daha büyük mimarilerde de görebiliriz. Önceden Tek bir sunucu ve tek bir veri tabanı varken, bunun yerine artık daha dağıtık sistemler, arada kuyruk yapıları, kuyruktaki işleri eriten worker’lar, birden fazla veritabanı , object storage vb dağıtık sistemler mevcut ve tüm sistemler asenkron çalışma üzerine kurulu, transactional yapılar yavaş yavaş asenkron ve yukarıdaki gibi dağıtık yapılara geçiyor.

Referanslar